تلفن دفتر مرکزی: 02122099802

داکت اسپلیت چیست و چه نوع کاربردی دارد

image

داکت اسپلیت چیست و چه نوع کاربردی دارد

داکت اسپلیت چیست و چه نوع کاربردی دارد

داکت اسپلیت یا همان اسپلیت­های خانگی از رایج­ترین سیستم­های تهویه مطبوع در دنیا می­باشد و تعداد زیادی از افراد برای تهویه هوا به شکل مناسب از این دستگاه بهره می­برند.

داکت اسپلیت به شکل کلی از دو بخش یا قسمت کندانسور و هواساز تشکیل شده است و به وسیله مجموعه­ای از لوله­هایی از جنس مس بهم وصل شده­ اند.

لازم به ذکر است که نباید کندانسور را با کولرهای موجود اشتباه گرفت زیرا کارکرد و همچنین سیستم داکت اسپلیت­ها اساسا با کولر متفاوت است.

در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با کارکرد اصلی داکت اسپلیت و همچنین قطعات مهم تشکیل دهنده آن بیشتر آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

داکت اسپلیت­ها انواع مختلفی دارند و و باید خاطر نشان کرد که تولید این نوع محصول در مدل­های مختلفی صورت می­گیرد و هر کدام از آن­ها نیز می­تواند انتخاب و یا گزینه­ای مناسب برای محل استفاده و کاربرد آن باشد.

داکت اسپلیت­ها به لحاظ نوع نیرو محرکه کمپرسور، به دو دسته تقسیم می­شوند که شامل دسته معمولی و دسته اینورتر می­باشند.

منظور از اینورتر در حقیقت استفاده از فناوری دور متغیر است که در آن­ها متفاوت می­باشد. می­توان گفت که از بزرگترین وجوه تمایز و اختلاف بین داکت اسپلیت اینورتور و نوع معمولی آن، در سرعت متغیر آن است چون در نوع معمولی این سرعت به شکلی ثابت می­باشد.

مزیت­های مدل اینورتر داکت اسپلیت کدامند 

از جمله مزیت­هایی که مدل اینورتر اسپلیت دارد می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقرون به صرفه بودن
 • صدای کم
 • سرعت بیشتر در سرمایش و گرمایش
 • داشتن عمر مفید بالاتر

کارکرد داکت اسپلیت چگونه است

عملکرد این دستگاه شبیه به اسپلیت می­باشد و در واقع تفاوت کولر گازی با اسپلیت تنها در نام این دو است چرا که اسپلیت نام لاتین کولر گازی است و تفاوت چشمگیری بین این دو وجود ندارد.

نام کولر آبی هم بر این اساس نامگذاری شده است که در آن برای خنک سازی محیط از آب بهره گیری می­شود که البته برای کولر گازی نیز همین موضوع صدق می­کند.

در ضمن از گاز­های 22R برای خنک سازی توسط اسپلیت معمولی و 410R برای خنک سازی توسط اینورتر استفاده می­گردد.

همانطور که پیش از این هم اشاره شد، در داکت اسپلیت دو قطعه اصلی که همان کندانسور و هواساز هستند، توسط یک لوله مسی به هم وصل می­شوند و انتقال هوای خنک به داخل هواساز را انجام می­دهند.

بعد از آن نیز با استفاده از فیلتر­های داخل هواساز، هوای تمیز و فیلتر شده با استفاده ازکانال به محیط مورد نظر انتقال پیدا می­کند.

داکت اسپلیت از چه قطعاتی تشکیل شده است

از جمله قطعات تشکیل دهنده داکت اسپلیت می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمپرسور
 • پروانه
 • فین
 • دینام
 • فیلتر
 • هواساز
 • کویل
 • سینی
 • اوپراتور
 • دینام و غیره

اجزای داکت اسپلیت کدامند

داکت اسپلیت دارای اجزای مختلفی می­باشد اما اصلی ترین بخش آن را یونیت داخلی، یونیت خارجی، لوله ­های مسی، کانال­ها و همچنین دریچه­ های ورود هوا به محیط مورد نظر و ترموستات دیواری تشکیل می­دهند.

در ادامه و بخش پایانی این مقاله به توضیح این بخش­ها و همینطور ارتباط هر بخش با اجزای دیگر می­پردازیم:

لوله مسی: یونیت داخلی و خارجی توسط این لوله به هم وصل می­شوند و گاز مبرد خنک شده هم بوسیله این لوله به یونیت داخلی می­رود.

یونیت خارجی: کندانسور و یا یونیت خارجی در بیرون از ساختمان و در فضاهای باز نصب می­شود و در فرایند سرمایش، گاز مبرد بوسیله کمپرسور در این یونیت خنک می­شود.

یونیت داخلی: یونیت داخلی و یا همان هواساز در داخل ساختمان و معمولا در زیر سقف کاذب تعبیه می­گردد و هوای موجود در این یونیت نیز بوسیله فرایند تبادل حرارتی با گاز مبرد خنک می­شود.

دریچه­ ها: در بخش انتهایی کانال­ها دریچه ­هایی تعبیه شده­اند که هوای سرد و یا گرم شده را به اتاق منتقل می­کنند.

کانال­ها: کانال­ها به شکل گرد و یا چهار گوش هستند و یونیت داخلی را به دریچه ­ها وصل می­کنند همچنین هوای سرد شده را از یونیت داخلی به سمت دریچه و فضای مد نظر هدایت می­کند.

ترموستات: سرعت کارکرد فن، تنظیم دما و غیره بوسیله ترموستات دیواری مدیریت و کنترل می­شود.