انواع داکت اسپلیت ایرانی

انواع داکت اسپلیت ایرانی و خارجی

یکی از انواع دستگاه های سیستم تهویه مطبوع که در بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، داکت اسپلیت می باشد. امروزه از این سیستم برای واحدهای تجاری، اداری و مسکونی استفاده می کنند. سیستم هر یک از انواع این دستگاه ها برخلاف اسپلیت هایی که معمولی هستند دارای کانال کشی می باشد. اثر گرمایشی و سرمایشی از طریق کانال به ساختمان انتقال پیدا می ‌کند. عملکرد این سیستم به صورت کانال کشی می باشد و شبیه به کولر گازی است. در بازار ایران امروزه انواع داکت اسپلیت ایرانی و خارجی وجود دارد. برای تشخیص اینکه داکت اسپلیت خارجی یا ایرانی بخریم باید ابتدا این مقاله را مطالعه کنید. با ما همراه باشید.

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

 البته باید بدانید پنل کولر گازی به صورت روکار می ‌باشد و در معرض دید قرار گرفته خواهد شد. ولی انواع داکت اسپلیت ها پنل مرکزی شان قابلیت دید ندارد. هوای سرد و گرم در این سیستم‌ ها به وسیله دریچه هایی که به صورت توکار نصب می گردند به ساختمان انتقال داده می ‌شود. انواع این سیستم ها از اجزای متفاوتی طراحی گردیده اند. اصلی ترین بخش های این سیستم شامل لوله های مسی، یونیت خارجی، یونیت داخلی، سیستم ورود هوا،کانال ها و غیره می باشد.

هر یک از قسمت ‌های مربوط به این سیستم تهویه مطبوع خارجی و ایرانی را در ادامه معرفی می کنیم. با آرتا نسیم تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر همراه باشید.

انواع داکت اسپلیت ایرانی و خارجی

اجزای داکت اسپلیت 

برخی از مهم ترین بخش های سیستم داکت اسپلیت عبارت است از : یونیت خارجی، یونیت داخلی، کانال ها، دریچه و ترموستات

یونیت خارجی

یونیت خارجی را به نام کندانسور می ‌شناسند که این بخش دستگاه در قسمت بیرون ساختمان و در فضای باز نصب می ‌گردد. برای فرایند سرمایشی، گاز مبرد به وسیله کمپرسور در این یونیت عملیات خنک سازی را انجام می دهد.

لوله مسی

لوله مسی یکی دیگر از اجزای این سیستم به شمار می‌ رود که یونیت خارجی و داخلی را به یکدیگر متصل می سازد. گاز مبرد که خنک است به وسیله این لوله به یونیت داخلی انتقال داده خواهد شد.

انواع داکت اسپلیت آرتانسیم

یونیت داخلی

ایم قسمت از اسپلیت، یونیت داخلی را به عنوان هواساز می‌ شناسند. یونیت های داخلی در قسمت درونی ساختمان و به طور معمول در قسمت زیرین سقف کاذب نصب می ‌شود. هوای درون یونیت داخلی به وسیله فرایند مربوط به تبادل حرارتی با استفاده از گاز مبرد عملیات خنک سازی را انجام می‌ دهد.

کانال داکت اسپلیت

کانال ‌ها یکی دیگر از اجزای مهم داکت اسپلیت ها هستند که آنها را به صورت چهار گوش و گرد تولید می‌ کنند. یونیت داخلی را به انواع دریچه ها متصل می سازند. هوای سرد از قسمت یونیت داخلی به قسمت دریچه و همچنین فضای ساختمان هدایت خواهد شد.

دریچه اسپلیت

دریچه ها به عنوان یکی دیگر از مهمترین و اصلی ترین بخش های این سیستم به شمار می ‌روند. در انتهای هر یک از کانال ها دریچه هایی را قرار داده ‌اند. هوای گرم و سرد را به درون فضای ساختمان انتقال خواهند داد.

ترموستات داکت اسپلیت

ترموستات یکی دیگر از مهمترین قطعات این سیستم به شمار می ‌رود که سرعت کارکرد فن و تنظیم دما به وسیله ترموستات های دیواری کنترل می گردد.

اجزای یونیت خارجی و یونیت داخلی با یکدیگر متفاوت است. طبق استاندارد هایی که مربوط به کارکرد یونیت خارجی و داخلی می باشد. اجزای متفاوتی را برای کارکرد آنها به کار گرفته اند.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه قسمت انواع داکت اسپلیت مقاله”تهویه مطبوع چیست؟” را  از سلسله مقالات کاربردی و مهم آرتانسیم تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر مطالعه کنید.

انواع داکت اسپلیت خارجی

برندهای خارجی توانسته‌اند با قدرت بیشتری در این زمینه فعالیت داشته باشند. استفاده از مواد اولیه و قطعات با کیفیت، استفاده از تکنولوژی جدید و مدرن باعث گردیده تا داکت اسپلیت‌های با کیفیت‌تری وارد بازار شوند. برخی از برندهای خارجی که داکت اسپلیت تولید می‌کنند به شرح زیر می‌باشند:

هایسنس

 برند هایسنس در زمینه تولید سیستم‌های تهویه سابقه بسیار درخشانی دارد. انواع داکت اسپلیت تولید شده از این برند در بازار جهانی شهرت و اعتبار بسیاری دارند. ویژگی‌های منحصر به فرد آن عبارتنداز:

 1. دارای ظرفیت هوایی 18 هزار تا 60 هزار
 2. استفاده از گاز مبرد R410
 3. دارای گارانتی کمپرسور و قطعات اولیه

دایکین

 انواع داکت اسپلیت‌ های تولید شده در این برند کیفیت متوسط رو به بالا دارند. علاوه بر این موضوع ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها باعث گردیده تا در مقایسه با دیگر برندهای خارجی طرفدار بیشتری داشته باشد:

 1. کمپرسورهای با کیفیت
 2. بلووفن‌های قرار گرفته در یونیت داخلی
 3. ابعاد استاندارد دستگاه
 4. مقدار CFM متعادل
 5. استفاده از فین آبی در کندانسور

ال جی

 این برند توانسته در زمینه تولید محصولاتی چون چیلر، انواع داکت اسپلیت، اسپلیت دیواری، پکیج‌های هوایی و…. فعالیت داشته باشد. از این رو بخش بزرگی از بازار سیتسم‌های تهویه را به خود اختصاص داده است. ویژگی‌هایی که باعث گردیده این برند به عنوان یک برند معتبر شناخته شود، عبارتنداز:

 1. طراحی زیبا و منحصر به فرد
 2. فلزی بودن یونیت داخلی
 3. ضمانت کمپرسور
 4. طراحی قوی یونیت خارجی
 5. فلزی بودن یونیت داخلی
 6. قرارگیری بلووفن‌ها در یونیت داخلی
 7. راندمان و بازده مناسب دستگاه

سامسونگ از انواع داکت اسپلیت

 برند سامسونگ یک برند مطرح و معتبر است که توانسته محصولات بسیاری را تولید کند. این برند همواره توانسته در زمینه تهویه هوا، محصولات به روز و جدیدی تولید کند. از ویژگی‌های برتر این برند در زمینه تولید انواع داکت اسپلیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کمپرسورهای دورثابت و دیجیتالی
 2. استفاده از بلووفین
 3. صدای کمتر در حین کار
 4. فلزی بودن فن داخلی

میتسوبیشی از انواع داکت اسپلیت

 یکی دیگر از برندهای مطرح در زمینه تولید سیستم‌های تهویه مطبوع، برند میتسوبیشی است. این برند در تولید داکت اسپلیت از بهترین و جدیدترین تجهیزات روز دنیا استفاده می‌کند. از خصوصیات مهم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بلوور پلاستیکی
 2. کمپرسورهای دور ثابت و متحرک
 3. قرارگیری فن در مکش دستگاه
 4. دارای فیلتر تصفیه هوا

گری از انواع داکت اسپلیت

 این برند در زمینه تولید داکت اسپلیت در حال فعالیت است. از خصوصیات برجسته این داکت اسپلیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمپرسورهای دور ثابت و اینورتر

 1. بلوورهای فلزی
 2. قرارگیری فن مکش در دستگاه
 3. استفاده از فین معمولی در یونیت خارجی
 4. طراحی زیبا و منحصر به فرد
 5. قابل استفاده به صورت سرمایشی و گرمایشی

اوجنرال از انواع داکت اسپلیت

شرکت فوجیتسو جنرال به عنوان زیر مجموعه فوجیتسو، از سال 1936 فعالیت خود را در ژاپن آغاز کرد. تولید داکت اسپلیت در خط تولید این شرکت قرار دارد، این شرکت در ایران با نام اوجنرال شناخته می‌شود. در حال حاضر محصولات این شرکت در تایلند تولید می‌شود. از ویژگی‌های برجسته محصولات این برند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مصرف انرژی بسیار پایین
 2. استفاده از کمپرسورهای روتاری
 3. در دو فشار استاتیکی
 4. دارای موتورهای اینورتر و بدون اینورتر

داکت اسپلیت معمولی

اسپلیت معمولی

 اما در نوع معمولی این دستگاه باید بدانید که کیت اینورتر وجود ندارد. کمپرسور همراه با دور موتور که به صورت حداکثری کار می ‌کند و زمانی که به دور موتور نیازی نباشد کمپرسور سرعت زیادی از خود نشان می ‌دهد. از مزیت های نمونه اینورتر نسبت به نمونه معمولی کم صدا بودن آن می باشد. طول عمر بیشتر و همچنین راندمان بالاتری را می ‌توانید از نمونه‌ های اینورتر دریافت کنید. همین امر موجب بالاتر بودن تقاضا و همچنین قیمت نمونه ‌های اینورتر می گردد.

انواع داکت اسپلیت ایرانی

گروه‌های صنعتی در داخل کشور هم توانسته‌اند با تجهیزات به روز و تکنولوژی جدید، داکت اسپلیت‌های با کیفیتی تولید کنند. در حال حاضر بسیاری از برندهای ایرانی داکت اسپلیت را خط تولید خود قرار داده‌اند. انواع داکت اسپلیت ایرانی عبارتنداز:

ایران رادیاتور

شرکت ایران رادیاتور در ابتدای کار خود در زمینه پکیج‌های گرمایشی و آب‌گرم کن فعالیت می‌کرد. در حال حاضر تولید اسپلیت دیواری و داکت اسپلیت را هم در خط تولید خود قرار داده است. داکت اسپلیت‌های ایران رادیاتور ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را از دیگر داکت‌ها متمایز کرده است:

 • فیلتر تهویه هوا
 • مصرف انرژی پایین
 • پنج سال ضمانت
 • جنس فلزی بلوو فن‌ها
 • کمپرسور طراحی کمپانی هیتاچی
 • استفاده از گاز R410

مهراصل

این شرکت در ابتدای فعالیت خود تنها لوله‌های مسی تولید می‌کرد. اما اکنون با کمک تجهیزات پیشرفته، داکت اسپلیت و سیستم‌های تهویه را در خط تولید خود قرار داده است.
ارتفاع یونیت داخلی زیاد، کویل آبگرم، بلوو فن‌ها گالوانیزه از ویژگی‌هایی می‌باشد که این داکت اسپلیت را متمایز کرده است.

وست کول

 شرکت وست کول در زمینه طراحی و تولید سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی فعالیت می‌کند. داکت اسپلیت‌های تولید شده در این شرکت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. با استفاده از دانش مهندسین و انبوه‌سازان تولید گردیده است. داکت اسپلیت‌های وست کول دارای ویژگی‌هایی است که باعث تمایز آن نسبت به دیگر داکت‌ها گردیده است:

 • دارای ابعاد کوچک و وزن کم
 • دارای کیت اینورتر و کمپرسور
 • دارای فیلترهای تصفیه هوا
 • کمپرسور به کار رفت از نوع روتاری
 • قرارگیری بلووفن در قسمت مکش
 • دارای 5 سال ضمانت کمپرسور و 18 ماه ضمانت قطعات

دماپویا

شرکت دماپویا در زمینه تولید داکت اسپلیت فعالیت می‌کند. در تولید این محصولات سعی کرده است از بهترین مواد اولیه و قطعات استفاده کند. کیفیت قطعات داکت‌های دماپویا بسیار بالاست و همین امر باعث گردیده تا به یک برند معتبر تبدیل شود. از ویژگی‌های مهم داکت اسپلیت‌های دماپویا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت نصب کویل آبگرم
 • دارای فن بلوورهای قدرتمند
 • استفاده از کمپرسور روتاری

همچینین شما می توانید برای نصب داکت اسپلیت از مشاوره ویژه گروه تولیدی آرتانسیم(تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) به صورت رایگان قبل از خرید داکت اسپلیت بهره مند شوید.

راهنمای خرید انواع داکت اسپلیت

در زمان خرید داکت اسپلیت به نکات مهمی که در ادامه عنوان می‌کنیم توجه داشته باشید:

 • قطر و ضخامت لوله‌های مسی
 • محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت
 • راندمان و کارایی دستگاه
 • ابعاد و فضای محیط نصب داکت
 • میزان صدای داکت در زمان روشن بودن
 • نوع داکت اسپلیت
 • نوع گاز مصرفی
 • میزان مصرف برق و انرژی

خرید داکت اسپلیت ایرانی یا خارجی مهم نیست، آنچه اهمیت دارد کاربرد داکت اسپلیت و ویژگی‌های آن است. بهتر است قبل از خرید علاوه بر به کارگیری راهنمای خرید داکت اسپلیت، ویژگی‌های آن‌ها را هم در نظر بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا