انواع فن کویل

آشنایی با کارایی، کاربرد و انواع فن کویل

امروزه تجهیزات برودتی و حرارتی زیادی (سیستم های تهویه مطبوع اعم از اواع داکت اسپلیت، انواع فن کویل، انواع چیلر و هواسازها) در صنایع متنوع به کار گرفته می شوند. هر یک از آنها دارای ویژگی های خاصی هستند و کاربرد مشخصی دارند. فن کویل یکی از مهمترین و کاربردی ترین تجهیزات برودتی و حرارتی به شمار می رود که در بیشتر ساختمان ها نصب می شود. بر اساس سیستم لوله کشی و سیم کشی هر یک از ساختمان ها، یکی از انواع فن کویل ها، این سیستم برودتی و حرارتی را می توانید نصب کنید.

مدل های زیادی از این سیستم برودتی و حرارتی وجود دارد که هر یک از آنها دارای ویژگی های خاصی هستند. کارایی متفاوت این سیستم به نسبت بسیاری از دیگر سیستم های گرمایشی و سرمایشی، موجب محبوبیت آن گردیده است.

پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه بخش چگونگی کارکرد فن کویل را مطالعه کنید مقاله “انواع دستگاه تهویه مطبوع” را از سری مقالات آرتانسیم(گروه تولیدی انواع داکت اسپلیت و چیلر) مطالعه کنید.

فن کویل چگونه کار می کند؟

آخرین بخش یک سیستم تهویه مطبوع این دستگاه برودتی و حرارتی می باشد. به صورت مستقیم این دستگاه را در ساختمان های صنعتی، مسکونی، تجاری، اداری و… نصب می کنند. این دستگاه شامل مبدل حرارتی و فن دمنده است. کویل سرد و گرم را روی آن قرار داده اند. به همین دلیل عملیات انتقال حرارت و تهویه هوا به بهترین نحو ممکن در این دستگاه انجام می شود.

به هر یک از انواع این سیستم برودتی و حرارتی یک لوله آب گرم وصل کرده اند. این لوله در فصل زمستان مورد استفاده قرار می گیرد. لوله آب سرد که روی دستگاه نصب گردیده است را در فصل تابستان به کار می اندازند. لوله دیگری که روی این سیستم نصب گردیده است، لوله برگشت می باشد. این لوله را در موتورخانه مرکزی نصب کرده اند.

کنترل فن کوئل

فن کویل به صورت دستی  به وسیله سوئیچ روشن و خاموش می شود. همچنین از طریق ترموستات می توانید این دستگاه را کنترل کنید. به دلیل سادگی و همچنین انعطاف پذیری که این دستگاه دارد نسبت به دیگر سیستم ها گزینه اقتصادی تر می باشد. این سیستم برودتی و حرارتی یک مبدل چند منظوره می باشد که با استفاده از آن سرما و گرمای محیط به خوبی تامین می شود.

این سیستم دارای مبدل گرمایشی قوی است. فن تبدیل مبدل سرمایشی نیز روی این دستگاه نصب کرده اند تا کارایی مناسبی از خود نشان دهد. این سیستم در فصل سرد سال هوای گرم را وارد ساختمان می سازد. به طور معمول این سیستم را به کانال متصل نمی کنند، چرا که هوا را به صورت مستقیم وارد فضا می سازد.

کاربرد اصلی سیستم حرارتی و برودتی

فن کویل هایی که برای تهویه مطبوع هستند با موتورهایی که کوچک می باشد راه اندازی می شوند. موتور قطبی سایه ای روی این نمونه از سیستم ها نصب می کنند. توان عملیاتی هر یک از موتورها در صورت تنظیم شدن سرعت، حدود 300 وات بالاتر می رود. همچنین باید بدانید که جریان برق در هر یک از سیم پیچ ها حدود دو نیم آمپر می باشد. بیشتر موتورهای نصب گردیده روی این دستگاه 120 ولت قدرت دارند.

 این نمونه موتورها به طور معمول سه سرعته هستند و یک موقعیت خاموش روی آنها نصب می شود. در بسیاری از ساختمان ها شاهد نصب این سیستم برودتی و حرارتی هستیم. بر اساس مدل های متفاوتی که این دستگاه دارد، آن را به روش های متنوعی نصب می کنند. شما طبق متراژ و نوع ساختمان تان می توانید یکی از انواع مدل های این دستگاه برودتی و حرارتی را انتخاب کنید و خریداری نمایید.

نکته: فن کویل ها جزو سیستم های تهویه مطبوع هستند. اگر هنوز نمی دانید تهویه مطبوع چیست؟ کافی است مقاله تهویه مطبوع چیست را از سری مقالات تخصصی آرتانیسم(گروه تولیدی داکت اسپلیت و فن کویل) مطالعه کنید.

اجزای تشکیل دهنده فن کوئل

به طور کلی باید بدانید که فن کویل ها از اجزای متنوعی تولید می شوند. عملکرد کلی این دستگاه بستگی به اجزایی دارد که روی آن نصب کرده اند. کویل های گرمایشی و سرمایشی متنوعی را روی این دستگاه نصب کرده اند. عملیات مربوط به سرمایش و گرمایش دستگاه بستگی به این کویل ها دارد. کویل ها را از نظر موقعیت باید به خوبی روی دستگاه مورد بررسی قرار دهید.

فن ها یکی از دیگر قطعاتی هستند که روی دستگاه نصب می شوند. هر یک از فن های دمنده که روی این سیستم برودتی و حرارتی نصب شده اند، نقش مهمی برای انتقال گرما و سرما دارند.

فیلتر فن کویل

فیلترهای هوا از دیگر قطعات و تجهیزاتی هستند که روی این سیستم برودتی و حرارتی نصب می شوند. فیلترهای هوا نصب گردیده روی این سیستم به گونه ای می باشند که قابلیت تعویض دارند. به همین دلیل در هر شرایطی که کثیف شوند می توانید برای شستشوی آنها اقدام نمایید.

همچنین در صورت فرسوده شدن، می توانید فیلتر را تعویض کنید تا کارایی سیستم را بهبود ببخشید. شیرهای فلکه و هواگیری از دیگر بخش های این سیستم هستند. همه قطعات فن کویل در مکان مشخصی قرار گرفته اند.

خرید فن کویل

شما می توانید برای خرید انواع فن کویل به فروشگاه اینترنتی تولیدی آرتانسیم(تولید کننده انواع داکت اسپلیت و فن کویل) مراجعه کنید. همیچنین جهت آشنایی با ویژگی های مهم فن کویل جهت خرید این مقاله را از سایت آرتانسیم (تولید کننده انواع داکت اسپلیت و چیلر) مطالعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا